Artekno Oy

Aakkulantie 46
FI-36220 Kangasala
Finland

tel: +358 3 244 7600
e-post: info@artekno.fi

FO-nummer: 2211574-9

Läge på kartan



Kontaktblankett

Arteknos fabriker

Artekno Kangasala
Aakkulantie 46
FI-36220 Kangasala, Finland
tel: +358 3 244 7600
info@artekno.fi

Läge på kartan

Artekno Luopioinen
Niementie 1
FI-36760 Luopioinen, Finland
tel: +358 3 244 7600
info@artekno.fi

Läge på kartan

Artekno Eesti OÜ
Ehitajate 5/1
EE 40231 Sillamäe, Eestland
tel: +372 39 29 185
info@artekno.ee

Läge på kartan

Baltskan Ehitus OÜ
Ruubassaare tee 8
EE 72720 Paide
Eestland

Läge på kartan

Försäljning och support

Merja Mattila
Kundservice
tel: +358 40 848 6620
merja.mattila@artekno.fi

Tiina Nieminen
Key Account Manager
tel: +358 50 345 5210
tiina.nieminen@artekno.fi

Harri Rosenqvist
Produktchef
tel: +358 50 345 0886
harri.rosenqvist@artekno.fi

Matti Salo
Försäljningschef
tel: +358 50 533 5651
matti.salo@artekno.fi

Auno Tolonen
Exportchef
tel: +358 50 308 3295
auno.tolonen@artekno.fi

Michael Oksanen
Produktchef
tel:  +358 50 563 3728
michael.oksanen@artekno.fi

Tommi Nelimarkka
Produktchef
tel: +358 50 411 2430
tommi.nelimarkka@artekno.fi

Kati Korpela
Account Manager
tel: +358 50 477 8664
kati.korpela@artekno.fi

Lauri Tiits
Försäljningsingenjör
tel: +358 50 550 4144
lauri.tiits@artekno.fi

   

Tuuli Pessi
Försäljnings- och marknadsföringskoordinator
tel: +358 50 3100 833
tuuli.pessi@artekno.fi


Produktion och design

Jussi Virtanen
Produktionschef
tel:  +358 50 540 2152
jussi.virtanen@artekno.fi

Lauri Nurttila
Chef Planerare
tel: +358 50 549 6592
lauri.nurttila@artekno.fi

Jesse Paloniemi
Planerare
tel: +358 50 304 8963
jesse.paloniemi@artekno.fi

Venla Helldan
Planerare
tel:  +358 50 347 1985
venla.helldan@artekno.fi

Matti Repo

Produktplanerare
tel: +358 50 306 3398
matti.repo@artekno.fi


Administration

Kimmo Korhonen
Verkställande direktör
tel: +358  50 5262298
kimmo.korhonen@artekno.fi

Annukka Koivisto
Controller
tel: +358 50 527 2426
annukka.koivisto@artekno.fi

Mika Välimaa
Kvalitets- och miljöchef
tel:  +358 50 3053130
mika.valimaa@artekno.fi

Raila Puntala
Sedlar
tel: +358 50 3813714
raila.puntala@@artekno.fi